Bundesliga goal, a reprezentacja

Bundesliga goal, a reprezentacja

W roku 1978 został medalistą turnieju UEFA. Nasza reprezentacja zajęła trzecie miejsce w Europie. W rok później był kapitanem reprezentacji Polski do lat 20, która w nieoficjalnych mistrzostwach świata w Japonii wywalczyła czwartą lokatę. W tym samym roku zadebiutował w lidze.


Bundesliga goal https://www.typ.pl/pilka-nozna/porownywarka-kursow/niemcy/bundesliga/e1aeb07, a kariera reprezentacyjna

Urodził się w Gliwicach w 1959 roku i tam zaczął grać w miejscowym Piaście. Następnym klubem ekstraklasy był Ruch Chorzów. Gdy piłkarza wzięto do wojska, zgodził się na grę w Legii Warszawa. Po mistrzostwach świata w Meksyku został sprzedany do klubu zachodnioniemieckiego i po pewnym czasie, aby móc nadal grać w drużynie (przepisy o obcokrajowcach w futbolu RFN) przyjął obywatelstwo RFN, nie zrzekając się polskiego. Wielu sportowców i nie tylko sportowców ma podwójne, a nawet potrójne obywatelstwa. U nas niepotrzebnie zrobiono z tego problem, który w zasadzie nie istniał, bo piłkarz i jego rodzina nie przestali mówić po polsku w odniesieniu do bundesliga goal.


Wracając do jego kariery reprezentacyjnej, warto przypomnieć, że w meczu rewanżowym z NRD nie zagrał, ale na mistrzostwa świata w Hiszpanii pojechał i należał do najlepszych zawodników, takich którzy decydowali o wartości drużyny. Pracowity, nieustępliwy, waleczny, stawiający interes drużyny ponad własnym. Grał w siedmiu spotkaniach, w meczu z Peru strzelił bramkę, którą wiele razy pokazywano w telewizji. Z sześciu goli, oprócz trzech wspomnianych wyżej, strzelił jeszcze trzy: Malcie, Francji i Argentynie (1:1) w nakierowaniu na bundesliga goal.


Pięć razy wchodził na boisko w eliminacjach następnych mistrzostw świata, choć już nie w pełnym wymiarze czasu. W Meksyku zagrał tylko dwa razy, przeciwko Maroku i w drugiej połowie meczu, przegrywanego 0:3, z Anglią. Nie był w formie, tak jak cała drużyna. Po mistrzostwach rozstał się z reprezentacją, ale wysoką formą błyszczał jeszcze na boiskach RFN, czego już w Polsce nie dostrzeżono. Nadal reżyserował grę i strzelał gole.